< Vissza
Kórházlelkészi szolgálat

A kórházlelkész támogatja a betegek személyre szabott gondozását, ami magában foglalja a szükségben lévő ember lelki-, spirituális és vallásos jóllétét. A kórházlelkész Isten Lelke erejével van jelen a beteg ember életében. Segít értelmezni a beteg állapotát, támogatja az egyéni-, a társas kapcsolati, valamint az egyénen túl mutató, spiritualitás dimenziót, és megerősíti a gyógyulásba vetett hit erőforrását.

A kórházlelkész együttműködik a beteg hozzátartozóival, szem előtt tartja azok lelki és spirituális szükségleteit. Kapcsolatot tart az ápoló személyzettel, segíti a gyógyítás bio-pszicho-szociális és spirituális folyamatát. Továbbá együttműködik a Magyarországi Református Egyház gyülekezeteinek, és más felekezetek képviselőivel.

 

Mi a lelkigondozás?

Olyan speciális segítő kapcsolat, ami során a lelkigondozó és a lelkigondozott között jelen van az önmagán túl mutató, Istentől jövő szeretetkapcsolat. E kapcsolat keretében biztosított a lelki folyamatok kísérésére, fejlesztése és a gyógyítási folyamat során felmerülő létkérdések megbeszélése.

Küldetésünk

A kórházi lelkipásztori szolgálat célja a lelkigondozás nyomán fellépő emberközpontú gyógyítás megerősítése. A gyógyító lelkigondozás teljes együttérzéssel tekint a beteg ember töredezett kapcsolati viszonyaira, az ennek nyomán fellépő magányosságra, az elszigetelődésre, egyben hangsúlyt fektet a létezés és a szenvedés értelmének, valamint céljának a feltárására.

A lelkigondozó lelkipásztor meglátogatja a betegeket, feltárja azok lelki szükségleteit, majd ennek nyomán kínál egyéni beszélgetést, imádságot, kísérést vagy szent cselekményt (például úrvacsora).

A kórházlelkész tehát kíséri azokat a betegeket és hozzátartozóikat, akik igényt tartanak a találkozásra, a beszélgetésre, a meghallgatásra, a jelenlétre, a közös imádságra vagy az úrvacsora formájában történő lelkipásztori kapcsolatra.

A kórházlelkész támogatja  a személyzetet is, meghallgatva a kérdéseiket és dilemmáikat.

Cél, hogy a kórházlelkész a gyógyulás érdekében együttérző lelkigondozást és megerősítő érzelmi támogatást nyújtson, a következő szempontok alapját:

  1. Kapcsolati megnyilvánulások

– segíti az egészséges kapcsolati viszonyokat (beteg-önmagával, beteg-hozzátartozóval, beteg-transzcendenssel)

– segíti a testi-, érzelmi és vallásos jóllét elérését

– segíti az élet értelmének és céljának a feltárását

– együttműködik a szakmai csapat tagjaival

 

  1. Holisztikus szemlélet

– a gyógyító eljárás során figyelembe veszi az egyén spirituális szükségleteit

– támogatja a beteg ember méltóságát és tiszteletét

 

  1. Együttérzés

– nem ítélkező

– nem ad tanácsot

– jelenléte elfogadó az emberi korlátokra és gyengeségre nézve

 

  1. Szakmaiság

– biztosítja a klinikai gyakorlat bizonyítékokon alapuló lelkigondozását

– támaszkodik az egészségtudományok eredményeire

– törekszik fejleszteni szakmai tudását és ismeretanyagát

 

A Református Pulmonológiai Centrum kórházlelkésze: Dr. Lakatos Enikő
Elérhetősége: korhazlelkesz@rpckorhaz.hu  06 30 318 9462