Egyéni dohányzás leszokás |
TÁMOP-6.1.2/13/2 azonosító számú pályázat, melynek címe „Dohányzás leszokás támogató pontok kialakítása a tüdőgondozó intézetek bázisán Pest megyében”.
A konstrukció alapvető célja – a Társadalmi Megújulás Operatív Program illetve a Népegészségügyi Program célkitűzéseivel összhangban – a szív-érrendszeri, daganatos megbetegedések csökkenésének támogatása, a korai és elkerülhető halálozást befolyásoló életmód illetve szokások javítása révén az egyének egészségi állapotának javítása, így foglalkoztathatóságuk növelése.
A betegségteher túlnyomó részét a krónikus nem fertőző betegségek jelentik.
E megbetegedések okozta betegségteher jelentős részéért életmódbeli tényezők (dohányzás, alkoholfogyasztás, kedvezőtlen táplálkozási szokások, fizikai inaktivitás) tehetők felelőssé. A kedvezőtlen életmód hátterében meghatározó módon pszichoszociális tényezők állnak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint napjainkban a világon a megelőzhető halálokok között első helyen a dohányzás áll.
A dohányzók több mint fele a szenvedélyükkel összefüggő betegségekben hal meg.
Az EU 27 tagállamában a dohányzók aránya a népességen belül 29%, közülük a nők körében 25%, míg a férfiak körében 35%. Ezzel szemben Magyarországon ezek az arányok a lakosság egészét tekintve 38%, a nők esetében 32%, a férfiak esetében 46%. Kiugróan nagy az eltérés az EU 27 tagállam adatai és Magyarország adatai között 25-39 éves korcsoport (EU27 37%, Magyarország 50%) és a 40-54 éves korcsoport (EU27 35%, Magyarország 49%) tekintetében.
A tüdőrák halálozását tekintve Magyarország világelső, s ennek a betegségnek a 90 százaléka a dohányzás számlájára írandó.
Az idült hörghurut és a tüdőtágulás előfordulásának 80 százaléka függ össze a dohányzással. A szív és érrendszeri betegségek miatti halálesetek egynegyede is a dohányzás következményének tekinthető. Általános cél a fentiekhez kapcsolódóan a dohányzók arányának jelentős csökkentése, a dohányzással összefüggésbe hozható megbetegedések gyakoriságának csökkentése és a passzív dohányzás nagyfokú visszaszorítása. Ezen célokhoz kapcsolódóan a tüdőgondozó intézetek szolgáltatásainak fejlesztése a már dohányzók számának csökkentéséhez és a dohányzásról való leszokást támogató programokban részt vevő számának növeléséhez járul hozzá.
A pályázat célja a dohányzásról leszokás elősegítése a helyi tüdőgondozókban így a Református Pulmonológiai Centrum Gondozójában is a csoportos leszokási program keretében. A dohányzás leszokási elősegítése programba bárki jelentkezhet.
A leszokás támogatás ingyenes. Kötelezettségek nincsenek.
Bejelentkezés az alábbi telefonszámon lehetséges: 23/511-570 (171 mellék) |
Csoportos dohányzás leszokás |
Csoportos Dohányzás Leszokás a Református Pulmonológiai Centrumban
TÁMOP-6.1.2/13/2 azonosító számú „Dohányzás leszokás támogató pontok kialakítása a tüdőgondozó intézetek bázisán Pest megyében” pályázat keretében kialakított csoportos leszoktatási tanácsadás lehetőségeiről kérjük érdeklődjön a tüdőgondozó munkatársaitól.
Kérdéseiket feltehetik Tüdőgondozó szakrendelés rendelési idejében a 23/511-594-es telefonszámon.
Egy év alatt az 58 bevont páciensből 24 fő azaz 41%-uk leszokott a dohányzásról a 6 alkalmas tanácsadás végére.
Tüdőgyógyintézet lévén profilunkba illően is nagy hangsúlyt fektetünk a dohányzásról való leszoktatásra.
Fontos hangsúlyozni, hogy nem leszoktatás, hanem támogatás ez a leszokásban, hiszen a dohányos helyett leszokni nem tudunk, és nem is kényszeríthetjük, hanem csak segítünk, támogatjuk a leszokásban, a dohányzás abbahagyásában vezető úton kísérjük.
A program mindenki számára igénybe vehető és INGYENES!
Csoportos jellege miatt a csoportvezető csak moderátor szerepet tölt be, a csoport tagjai (gondos előzetes egyéni beszélgetést követően bizonyulnak alkalmasnak ilyen jellegű foglalkozásra motiváltsági fokuk ismeretében) aktívan részt vesznek az üléseken (heti egy alkalommal, egymást követő 6 héten) és megosztják tapasztalataikat, élményeiket a dohányzással ill. leszokással kapcsolatban. A csoportos tanácsadás lényege, hogy mint csoportos terápia működik.
A csoportba elszánt, motivált csapattagok jelentkeznek egyazon problémával, legyen szó nőről, férfiról, sőt akár állapotos kismamáról.
Fontos elvünknek miszerint – az esélytudatosság terjedésének és a sztereotípiák leküzdésének egyik leghatékonyabb eszköze a példamutatás – is teret biztosítunk. Nemcsak szakembereink adnak tanácsot a megtorpant, vagy esetleg feladni készülő pácienseinknek, hanem saját csoporttársaik is.
Ezek a heti 1-2 órás megbeszélések mindig nagyon jó hangulatban telnek, ahol nem ritkán jó barátságok is születnek.
Stratégiákat tanulnak meg, gyakorolnak be az egyes helyzeti szituációk kezelésére, melyet eddig egy cigaretta rágyújtásával gondoltak megoldani.
Létezik még a csoportos leszokás támogatás mellett egyéni forma is, melyet Tüdőgondozónkban szintén igénybe vehetnek a leszokni vágyó emberek.
Bejelentkezés az alábbi telefonszámon lehetséges: 23/511-570 (171 mellék) |
Továbbra is szeretettel várjuk a leszokni vágyó érdeklődőket.